Napisz do nas
 
Porozmawiaj z doradcą
801 011 086
 

Szybka gotówka - co powinieneś sprawdzić, zanim pożyczysz od banku pieniądze

Banki często chwalą się, że by udzielić kredytu nie potrzebują zaświadczeń o dochodach i co więcej są w stanie pozytywnie rozpatrzyć wniosek w ciągu kilkunastu minut. W rzeczywistości jednak nie zawsze jest to tak szybko i tanio. Zobacz zatem, jak szukać szybkiej gotówki oraz na co zwrócić uwagę analizując oferty banków, by potem nie żałować decyzji o zadłużeniu.


Kredyt gotówkowy 

Zazwyczaj, gdy staramy się pożyczyć pieniądze w banku pierwszym wyborem jest kredyt gotówkowy.  Przeciętne nominalne oprocentowanie kredytów gotówkowych wynosi od 10 do 20% rocznie. Jednak rzeczywiste oprocentowanie w większości wypadków przekracza 25% i  sięgnąć może nawet 60%. Jest to wynikiem dodatkowych kosztów: prowizji i ubezpieczeń pobieranych przez banki. Wybierając najlepszy kredyt gotówkowy koniecznie powinieneś więc porównać ze sobą całkowity koszt kredytu - jest to suma wszystkich związanych z kredytem kosztów. Warto też poszukiwać promocji w bankach.

Kredyt ratalny 

Jeśli pieniądze są Ci potrzebne na zakup konkretnej rzeczy w sklepie, alternatywą wobec kredytu gotówkowego może być kredyt ratalny. Ofertę kredytów ratalnych znajdziemy we wszystkich hiper- i supermarketach oraz większości sklepów specjalistycznych. Podstawową zasadą jaka przyświeca bankom udzielającym kredytów w sklepach jest maksymalne skrócenie czasu rozpatrywania wniosku. Chodzi o to, by klient, który pojawił się po pralkę czy telewizor mógł od razu załatwić wszystkie formalności i zabrać towar.


Powinieneś jednak uważać na tzw. „kredyty 0%”. W ich przypadku klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów, a suma wszystkich wpłat powinna się równać cenie towaru. To jednak w wielu wypadkach tylko teoria. Klienci muszą ponosić dodatkowe opłaty np. prowizję przy wypłacie kredytu. Jeśli więc zdecydujesz się na zakup towaru w takiej promocji powinieneś sprawdzić, czy rzeczywiście zapłacisz w postaci rat i innych wpłat tylko tyle, ile kosztuje kupowany towar oraz czy cena towaru nie została zawyżona.


Karta kredytowa 

Alternatywą dla kredytów gotówkowych i ratalnych może być karta kredytowa.  Powinieneś jednak pamiętać, że karą kredytową zdecydowanie nie opłaca się pobierać pieniędzy z bankomatu. Wiąże się to z jednej strony z prowizją, która może wynosić od 1 do 3% wypłacanej sumy, a z drugiej bank od razu pobiera odsetki od takiej transakcji.


Zdecydowanie lepiej zapłacić kartą za kupowany produkt w sklepie. W takiej sytuacji masz możliwość spłaty zadłużenie w okresie bezodsetkowym, który wynosi zależnie od banku od 50 do 61 dni. Kredyt na karcie jest oprocentowany najczęściej na 15-20%.


Kredyt odnawialny 

Możesz też wykorzystać limit w swoim rachunku bankowym. Koszt takiego kredytu jest porównywalny z kredytem gotówkowym. Wadą kredytu odnawialnego jest jednak to, że nie musisz go spłacać w regularnych ratach. Brak przymusu spłaty powoduje, że zadłużeni możemy pozostawać w nieskończoność, płacąc przy tym wysokie odsetki.


Oprocentowanie kredytu odnawialnego w rachunku może się wahać od około 10%, do nawet 20%. Prowizja za udzielenie limitu jest znacząco niższa niż w wypadku kredytów gotówkowych i wynosi 1-2% (dla kredytów gotówkowych jest to do 5%). Z limitu możesz jednak korzystać tylko w tym banku, gdzie posiadasz konto, na które spływa pensja. W innym wypadku bank nie zgodzi się takiego limitu Ci udostępnić.Zalety poszczególnych produktów kredytowych 


Kredyt ratalny

Kredyt gotówkowy

Limit kredytowyw rachunku

Karta kredytowa

+ możliwość dopełnienia formalności w ciągu jednego dnia

+ brak konieczności udawanie się do banku, formalności dopełniane są w sklepie

+ szybkość wypłaty środków - wypłata nawet w dniu złożenia wniosku

+ tradycyjny system spłaty. Dla wielu osób zaletą jest sztywny harmonogram rat, który mobilizuje do systematycznej spłaty

+ duża elastyczność, czyli możliwość wielokrotnego wypłacania i spłacania przyznanej kwoty

+ odsetki naliczane tylko od faktycznie wykorzystanej kwoty

+ niskie oprocentowanie

+ duża elastyczność, czyli możliwość wielokrotnego wypłacania i spłacania przyznanej kwoty

+ nieoprocentowany kredyt przez prawie 2 miesiące

+ jeżeli są naliczane odsetki to tylko od faktycznie wykorzystanej kwoty

+ w wielu bankach można kartę otrzymać bez prowizji, a także nie płacić za nią w kolejnych latach pod warunkiem aktywnego z niej korzystania


Wady poszczególnych produktów kredytowych


Kredyt ratalny

Kredyt gotówkowy

Limit kredytowy w rachunku

Karta kredytowa

- wysokie koszty kredytu

- wysokie koszty kredytu

- długi czas oczekiwania dla nowych klientów banku

- długi czas oczekiwania na kredyt ze względu na czas potrzeby na produkcję karty

- wysokie oprocentowanie kredytu oraz wysoka prowizja przy wypłacie gotówki w bankomacie


Wydrukowane z: http://www.tatrzanskibs.pl/porady-banku/